Nasz akwen

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski obejmuje akwen rzeki Odry, jeziora Dąbie, Zalewu Szczecińskiego oraz wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Rzeka Odra posiada system odnóg i kanałów
tworzących niesamowity klimat dla sportów wodnych. Dolina Odry połączona jest z Jeziorem Dąbie, którego powierzchnia wynosi 5600 hektarów, długość około 15 kilometrów, szerokość 7 kilometrów, a linia brzegowa liczy 55 kilometrów. System kanałów Odry dzieli jezioro na dwie części: Dąbie Małe i Dąbie Duże. Dąbie jest jeziorem stosunkowo płytkim, maksymalna głębokość wynosi 4,2 m. Występują na nim wiatry północno-zachodnie, a krótka fala (do 1,5 metra) przy silnych wiatrach stwarza niebezpieczeństwo dla żeglugi. Utrudnieniem dla żeglarzy jest również duża ilość sieci rybackich, dlatego wskazane jest pływanie tylko wzdłuż torów wodnych.

Zalew Szczeciński (powierzchnia wynosi 687 km2) połączony jest z Morzem Bałtyckim cieśniną Pianą (na zachodzie), Świną (między wyspami Uznam i Wolin) i Dźwiną (na wschodzie). Zalew jest stosunkowo płytkim akwenem, jego średnia głębokość wynosi 3,8 m. Największe fale występują jesienią i zimą i sięgają do około 2 metrów, natomiast w sezonie letnim nie przekraczają 1,3 metra. Nad Zalewem istnieje wiele portów turystyczno-rekreacyjnych, m.in. w Stepnicy, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie, Trzebieży, Nowym Warpnie.

Na wybrzeżu Morza Bałtyckiego zlokalizowane są liczne porty. Największe z nich są Międzyzdrojach, Dziwnowie, Mrzeżynie, Kołobrzegu i Darłowie. Powierzchnia Morza Bałtyckiego wynosi 415 tysięcy km2, a średnia głębokość 56 m. Temperatura wód powierzchniowych w zimie waha się od 0° do 2°C, a w lipcu od 12°C 22°C na wybrzeżach południowych. Na Bałtyku dominują wiatry zachodnie i południowo – zachodnie, a ich siła  wynosi od 6 do 9 m/s w okresie od października do marca,  natomiast latem od 4 do 6 m/s.

Na podstawie http://zalewszczecinski.net